Ahmet Önder

Milli Jimnastikçi

Ahmet Önder

Milli Jimnastikçi

Biography

8 yaşında Şavkar Cimnastik Kulübünde cimnastiğe başladım. Cimnastiğe başladığım ilk günden beri sporda yükselmeyi hedefledim. Kısa zamanda Türkiye’de şampiyonluklar kazandım. Kazandığım bu şampiyonluklar sayesinde milli takıma girerek Macaristandaki ilk uluslarası turnuvaya katıldım. Bu turnuvada en iyi sporcu ödülünü aldım. Antrenmanlarıma aldığım bu başarılarla motive olmuş bir şekilde çalıştım.

İlkokuldan sonraki eğitimime sporcu bursu aldığım Bornova Kolejinde devam ettim. Başarı bir anahtar gibi önümdeki kilitli kapıları tek tek açmamı sağladı. Birçok uluslararası turnuvada birinciliklere ülkeme döndüm. Liselerarası Dünya şampiyonasında 4 final oynayarak bir ilki gerçekleştirdim. Avrupa Gençler olimpiyat festivalinde yine 4 oynayarak ve bronz madalya alarak Hollanda da ülkemizi en iyi şekilde temsil ettim. Aldığım bu başarılar cimnastik camiasında tanınmamı sağladı.

2014 Avrupa şampiyosunda Paralel atletinde final yaptım ve şansız düşüşten sonra 5.likle gençlerdeki son yarışmamı bitirdim. Büyüklere geçtiğim ilk sene Milli takıma girerek Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandım. Takım olarak 5 ülke arasına girdiğimiz Türk Cimnastik tarihinde bir ilke daha imza attık. Dünya kupalarındaki ilk yılımda Varna da yapılmış olan 2015 World Cup ta paralel atletinde 3. oldum. Küçüklükten itibaren Olimpiyatlara gitmek hayalim ve bu hayalimi gerçeğe dönüştürmek istiyorum. Şuan 19 yaşında ve üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Başarıya giden yoldaki hedeflerimi tek tek aşacağım.

All session by Ahmet Önder